facebook-icon twitter-icon flickr-icon youtube-icon
CHAMPIONSHIPS SENIOR | JUNIOR | YOUTH | CROSS COUNTRY | ROAD | NATIONAL TRACK LEAGUE
header-other-1
LATEST NEWS

Armstrong, Zelinka, Pettey, Richter top athletes from Trials

Oct 3rd - Read more

Athletics Canada nominates 26 athletes to Paralympic Games; 41 to Olympic Games

Jul 1st - Read more

Making Headlines - Trials Edition

Jul 1st - Read more

Final Schedule now available

Jun 27th - Read more

Olympic and Paralympic hopefuls ready for action at Canadian Track and Field Trials

Jun 26th - Read more

Athletics Canada nominates 26 athletes to Paralympic Games; 41 to Olympic Games

July 1, 2012

Calgary - Athletics Canada announced today the athletes that have been put forth to the Canadian Paralympic Committee (CPC) and Canadian Olympic Committee (COC) for nomination to the 2012 Paralympic Games team and 2012 Olympic Games team.

Laurier Primeau, athletics Paralympic Games head coach, “The athletes headed to London have proven through their performances that they are able to compete with the best in the world on a consistent basis.  We will move forward into our final preparation phase with high expectations, athletes and staff have a singular focus now, to elicit the best result of the year at the most important competition of their lives.”

Alex Gardiner, athletics Olympic Games head coach, “This is the largest Olympic team Athletics Canada has selected in recent history. The Trials in Calgary proved to be the crucible we wanted to test our readiness for London. Competition was fierce and results have strengthened our confidence that we can have 4 or 5 athletes challenge for the podium and another half dozen achieve a top 8 or finalist position.” 

Gardiner adds, “Our professional approach to athlete preparation supported by our major partner Own the Podium is proving out. We have a world class team of coaches, scientists and medical experts keeping the team healthy and focused.”

2012 Paralympic Games nominees

Name

Event

Hometown

Personal Coach

Rachael Burrows

T34 200m

Barrie, ON

Amanda Fader

Josh Cassidy

T54 marathon

Ottawa, ON

Amanda Fader

Earle Connor

T42 100m

Calgary, AB

Les Gramantik

Nathan Dewitt

T34 100m

Surrey, BC

James Hustvedt

Braedon Dolfo

 T11-13 4x100m

Langley, BC

Kim Chapdelaine / Laurier Primeau

Jason Dunkerley

T11 1500m

Ottawa, ON

Ian Clark

Jonathan Dunkerley

T11-13 4x100m

Ottawa, ON

Hugh Conlin

Alexandre Dupont

T53-54 4x400m

Bradwell, SK

Rick Reelie

Michel Filteau

T54 marathon

St. Jean Baptiste, QC

Jean Laroche

Keira-Lyn Frie

T54 5000m

Saskatoon, SK

Rick Reelie

Eric Gauthier

T53-54 4x400m

St-Faustin Lac-Carré, QC

Jean Laroche

Andrew Heffernan

Guide runner for Brandon King

Ottawa, ON

Hugh Conlin

Joshua Karanja

Guide runner for Jason Dunkerley

Ottawa, ON

Ian Clark

Brandon King

T11-13 4x100m

Brampton, ON

Hugh Conlin / Jennifer O’Brien

Brent Lakatos

T53 400m

Dorval, QC

Ueli Albert

Colin Mathieson

T53-54 4x400m

Winnipeg, MB

Jean Laroche

Virginia McLachlan

T35 200m

Windsor, ON

Ben Warnock

Alister McQueen

T44 100m

Calgary, AB

Glenn Smith

Kyle Pettey

F34 shot put

Brampton, ON

Ken Hall

Leah Robinson

T37 400m

Mannheim, ON

Hugh Conlin

Diane Roy

T54 400m

Sherbrooke, QC

Jean Laroche

Michelle Stilwell

T52 100m

Nanoose Bay, BC

Peter Lawless

Curtis Thom

T54 400m / T53-54 4x400m

Mississauga, ON

Ken Thom / Bob Schrader

Dustin Walsh

 T11-13 4x100m

Coquitlam, BC

Laurier Primeau/ Don Steen

Dylan Williamson

Guide runner for Dustin Walsh

Fort Langley, BC

Don Steen

Sean Young

Guide runner for Jonathan Dunkerley

Ottawa, ON

Ray Elrick

 

2012 Olympic Games nominees

Name

Event

Hometown

Personal Coach

Mohammed Ahmed

10000m

St. Catherines, ON

Stuart Galloway / Mick Byrne

Dylan Armstrong

Shot put

Kamloops, BC

Anatoliy Bondarchuk

Melissa Bishop

800m

Eganville, ON

Ray Elrick / Dennis Fairall

Mélanie Blouin

Pole vault

Quebec, QC

Neil Martindale / Arye Rosenoer

Nathan Brannen

1500m

Cambridge, ON

Wynn Gmitroski

Jared Connaughton

200m / 4x100m

Charlottetown, PEI

Monte Stratton

Reid Coolsaet

Marathon

Hamilton, ON

Dave Scott-Thomas

Derek Drouin

High jump

Corunna, ON

Joel Skinner

Crystal Emmanuel

200m

Scarborough, ON

Desai Williams

Sultana Frizell

Hammer throw

Perth, ON

Anatoliy Bondarchuk

Alex Genest

3000mSC

Lac-aux-Sables, QC

Dave Scott-Thomas

Phylicia George

100mH

Markham, ON

Anthony McCleary / Desai Williams

Eric Gillis

Marathon

Antigonish, NS

Dave Scott-Thomas

Elizabeth Gleadle

Javelin

Vancouver, BC

Larry Steinke

Inaki Gomez

20km RW

Vancouver, BC

Gerry Dragomir

Geoff Harris

800m

Halifax, NS

Heather Hennigar

Akeem Haynes

4x100m

Calgary, AB

John Cannon / Nigel Bigbee

Nikkita Holder

100mH

Pickering, ON

Desai Williams / Anthony McCleary

Julie Labonté

Shot put

Sainte-Justine, QC

Craig Carter / Daniel Labonté

Cameron Levins

5000m

Black Creek, BC

Eric Houle

Segun Makinde

4x100m

Ottawa, ON

Glenroy Gilbert

Jenna Martin

400m

Bridgewater, NS

Charles Scarrow

Michael Mason

High jump

Nanoose Bay, BC

Ziggy Szelagowicz

Kerri Ann Mitchell 100m Pickering, ON Desai Williams

Curtis Moss

Javelin

Burnaby, BC

Don Steen

Justin Rodhe

Shot put

Kamloops, BC

Anatoliy Bondarchuk

Rachel Seaman

20km RW

Peterborough, ON

Tim Seaman

Nicole Sifuentes

1500m

Winnipeg, MB

Mike McGuire

Gavin Smellie

4x100m

Etobicoke, ON

Glenroy Gilbert

Jessica Smith

800m

North Vancouver, BC

Brit Townsend

Oluseyi Smith

4x100m

Ottawa, ON

Quin Sekulich

Heather Steacy

Hammer throw

Lethbridge, AB

Larry Steinke

Jim Steacy

Hammer throw

Lethbridge, AB

Larry Steinke

Hilary Stellingwerff

1500m

Sarnia, ON

Dave Scott-Thomas

Brianne Theisen

Heptathlon

Humboldt, SK

Harry Marra

Damian Warner

Decathlon

London, ON

Gar Leyshon

Ian Warner

4x100m

Markham, ON

Nate Wiens

Justyn Warner

100m / 4x100m

Markham, ON

Desai Williams / Anthony McCleary

Sarah Wells

400mH

Unionville, ON

David Hunt

Dylan Wykes

Marathon

Kingston, ON

Richard Lee

Jessica Zelinka

Heptathlon / 100mH

London, ON

Les Gramantik

-AC-

NATIONAL PARTNERS

nike   hershey   timex   mondo   biosteel